Lajit

EYOF 2022 lajit

Vuoden 2022 Nuorten Euroopan Talviolympiafestivaaleilla tytöt ja pojat kilpailevat yhdeksässä eri lajissa: alppihiihto, ampumahiihto, jääkiekko, lumilautailu, maastohiihto, short track, taitoluistelu, yhdistetty ja mäkihyppy. Ensimmäistä kertaa EYOF historiassa jääkiekossa ja yhdistetyssä ovat mukana myös tytöt.

Alppihiihto

Paikka: Vuokatinrinteet Veikontie 5, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Pujottelu, paripujottelu, sekaparipujottelu
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Alppihiihto

Su 20.3.

10.00
Harjoitukset tytöt

12.00
Harjoitukset pojat

20.00
EYOF 2022
Avajaiset

Ma 21.3.

10.00
Harjoitukset tytöt

13.00
Harjoitukset pojat

 

Ti 22.3.

9.00
Pujottelu pojat ensimmäinen kierros

11.10
Pujottelu pojat toinen kierros

14.00
Pujottelu tytöt ensimmäinen kierros

16.00
Pujottelu tytöt toinen kierros

 

Ke 23.3.

11.00
Paripujottelun karsinta
tytöt

14.00
Paripujottelun karsinta pojat

 

To 24.3.

13.00
Paripujottelu seka TOP16 joukkueet

 

Pe 25.3.

8.00
Paripujottelu pojat

11.00
Paripujottelu tytöt

 

Ampumahiihto

Paikka: Vuokatti Sport ampumahiihtostadion, Opistontie 4, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 6km / 7,5km pikamatka, 10km / 12,5km normaalimatka, sekaviesti 2 x6 km & 2 x 7,5km
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa / huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Ampumahiihto

Su 20.3.

13.00-16.00
Epäviralliset harjoitukset

20.00
EYOF 2022
Avajaiset

 

Ma 21.3.

9.00-10.25
Viralliset harjoitukset tytöt

10.35-12.00
Viralliset harjoitukset pojat

 

Ti 22.3.

12.40-14.00
Pikamatka tytöt 6 km

15.20-16.45
Pikamatka pojat 7,5 km

 

Ke 23.3.

10.00-12.00
Viralliset harjoitukset tytöt

13.00-15.00
Viralliset harjoitukset pojat

 

To 24.3.

10.00-11.35
Normaalimatka tytöt 10 km

12.50-14.30
Normaalimatka pojat 12,5 km

 

Pe 25.3.

10.00-11.50
Sekaviesti 4 x 6 km

Jääkiekko

Paikka: Kajaanin jäähallit, Kuntokatu 13, 87100 Kajaani, Sivusto
Ikäryhmä: 2005-2006 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 5 joukkueen turnaus pojilla, 6 joukkueen turnaus tytöillä
Joukkueen koko: 18 pelaajaa, 2 maalivahtia, 5 valmentajaa/huoltajaa.

Pojat pelasivat turnauksen jo joulukuussa 2021, tytöt maaliskuussa 2022.

Laji

Su 12.12.2021

Ma 13.12.2021

Ti 14.12.2021

Ke 15.12.2021

To 16.12.2021

Pe 17.12.2021

Jääkiekko (pojat)

Su 12.12.

Klo 20.00
EYOF 2022
Avajaiset
Vuokatti Areena

Ma 13.12.

Klo 15.00
Venäjä-Tsekki

18.30
Suomi-Latvia

Ti 14.12.

Klo 15.00
Tsekki-Latvia

Klo 18.30
Venäjä-Valko-Venäjä

Ke 15.12.

Klo 15.00
Latvia-Venäjä

Klo 18.30
Valko-Venäjä-Suomi

To 16.12.

Klo 15.00
Latvia-Valko-Venäjä

Klo 18.30
Tsekki-Suomi

Pe 17.12.

Klo 14.30
Valko-Venäjä-Tsekki

Klo 18.00
Suomi-Venäjä

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Jääkiekko (tytöt)

Su 20.3.

Harjoitukset
Kajaanin jäähalli

20.00
EYOF 2022
Avajaiset
Vuokatti Areena

 

Ma 21.3.

12.30
Slovakia-Suomi
Kajaanin jäähalli

18.30
Sveitsi-Unkari
Kajaanin jäähalli

 

 

Ti 22.3.

15.00
Tsekki-Sveitsi
Kajaanin jäähalli

18.30
Ruotsi-Slovakia
Kajaanin jäähalli

 

 

Ke 23.3.

15.00
Unkari-Tsekki
Kajaanin jäähalli

18.30
Suomi-Ruotsi
Kajaanin jäähalli

 

 

To 24.3.

15.00
Sijoitusottelut
Kajaanin jäähalli

18.30
Pronssiottelu
Kajaanin jäähalli

 

 

 

Pe 25.3.

13.00
Finaali
Kajaanin jäähalli

Lumilautailu

Paikka: Vuokatin rinteet, Veikontie 5, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2004-2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Slopestyle, Big Air
Kiintiö: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Lumilautailu

Su 20.3.

10.00-11.45
Big Air & Slope Style harjoitukset pojat

12.00-14.00
Big Air & Slope Style harjoitukset tytöt

20.00
EYOF 2022
Avajaiset

 

Ma 21.3.

10.00
Slope Style & Big Air harjoitukset pojat

12.00
Slope Style & Big Air harjoitukset
tytöt

 

Ti 22.3.

10.15
Big Air karsinta
tytöt

11.45
Big Air karsinta H1
pojat

13.30
Big Air karsinta H2 pojat

 

Ke 23.3.

17.00 After ski party

18.05
Big Air Finaalit
tytöt ja pojat

To 24.3.

10.15
Slope Style karsinta tytöt

11.45
Slope Style karsinta H1 pojat

13.45
Slope Style karsinta H2 pojat

16.00
Slope Style finaalit
tytöt ja pojat

 

Pe 25.3.

Maastohiihto

Paikka: Vuokatti Sport maastohiihtostadion, Opistontie 4, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 7,5km / 10km (V), 5km / 7,5km (P), Sprint (V), sekaviesti (2xP + 2xV)
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Maastohiihto

Su 20.3.

10.00-12.00
Viralliset harjoitukset

14.00-16.00
Epäviralliset harjoitukset

20.00
EYOF 2022
Avajaiset

 

Ma 21.3.

9.00-12.00
Viralliset harjoitukset

14.00
Tytöt 7,5 km (V)

15.25
Pojat 10 km (V)

 

Ti 22.3.

10.00
Tytöt 5 km (P)

11.25
Pojat 7,5 km (P)

 

Ke 23.3.

10.00-13.00
Viralliset harjoitukset

To 24.3.

10.00
Sprintti tytöt (V)

10.30
Sprintti pojat (V)

14.15-16.15
Viralliset harjoitukset

 

Pe 25.3.

12.00
Sekaviesti 4 x 5 km (P+V)

Mäkihyppy

Paikka: Lahden Urheilukeskus, Salpausselänkatu 8, 15110 Lahti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: HS100, HS100 Joukkuemäki pojat, HS100 Sekajoukkumäki
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Mäkihyppy

Su 20.3.

20.00
EYOF 2022
Avajaiset

Ma 21.3.

 

Ti 22.3.

9.00
Viralliset harjoitukset H100
tytöt ja pojat

Ke 23.3.

15.30
HS 100 koekierros pojat

16.30
HS 100 pojat

 

To 24.3.

9.00
HS100 koekierros tytöt

10.00
HS100 tytöt

16.00
HS100 koekierros pojat joukkuemäki

17.00
HS100 pojat joukkuemäki

Pe 25.3.

9.00
HS 100 sekajoukkuemäki koekierros

10.00
HS 100 sekajoukkuemäki

 

Short track

Paikka: Vuokatti Areena, Opistontie 4, 88610 Vuokatti
Ikäryhmä: 1.7.2004-30.6.2006 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 500 m, 1000 m,  1500m, 3000 m sekaviesti (2 tyttöä & 2 poikaa samasta maasta)
Joukkueen koko: 2 tyttöä, 2 poikaa, 2 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Short track

Su 20.3.

9.00-16.00
Viralliset harjoitukset

20.00
EYOF 2022
Avajaiset

 

Ma 21.3.

9.35-12.00
Tytöt & pojat 1500m

12.20-12.50
Sekaviesti 3000 m Alkuerät

Ti 22.3.

9.35-12.00
Tytöt & pojat 500m

12.11-12.35
Sekaviesti 3000 m
semifinaalit

Ke 23.3.

To 24.3.

 

Pe 25.3.

11.05-14.00
Tytöt ja pojat 1000 m

14.13-14.30
Sekaviesti
3000 m finaali

Taitoluistelu

Paikka: Vuokatti Areena, Opistontie 4, 88610 Vuokatti
Ikäryhmä: 01/07/2004 – 30/06/2006 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Lyhytohjelma ja vapaaohjelma
Joukkueen koko: 1 poika, 1 tyttö, 2 valmentajaa/huoltajaa, 1 tuomari

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Taitoluistelu

Su 20.3.

20.00
EYOF 2022
Avajaiset

Ma 21.3.

15.30-17.30
Epäviralliset harjoitukset pojat

17.45-21.45
Epäviralliset harjoitukset tytöt

 

Ti 22.3.

14.30-16.30
Viralliset harjoitukset pojat

16.45-20.45
Viralliset harjoitukset tytöt

 

Ke 23.3.

7.00-8.45
Viralliset harjoitukset pojat

9.00-12.30
Viralliset harjoitukset tytöt

13.15-15.38
Lyhytohjelma pojat

16.30-21.10
Lyhytohjelma työt

To 24.3.

7.00-9.00
Viralliset harjoitukset pojat

7.30-11.30
Viralliset harjoitukset tytöt

12.15-14.55
Vapaaohjelma pojat

15.45-20.58
Vapaaohjelma tytöt

Pe 25.3.

Yhdistetty

Paikka: Lahden Urheilukeskus, Salpausselänkatu 8, 15110 Lahti
Ikäryhmä: 2003 – 2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: HS100 & Individual Gundersen, Sekajoukkuekisa
Joukkueen koko: 4 poikaa, 4 tyttöä, 4 valmentajaa/huoltajaa.

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Yhdistetty

Su 20.3.

20.00
EYOF 2022
Avajaiset

Ma 21.3.

15.00
Viralliset harjoitukset
HS100
tytöt & pojat

18.00
Viralliset harjoitukset
Hiihto
tytöt & pojat

Ti 22.3.

15.15
HS 100 koekierros tytöt

16.00
HS 100 tytöt

18.15
Yhdistetyn hiihto-osuus
tytöt

Ke 23.3.

9.00
HS100 koekierros pojat

10.00
HS100 pojat

12.30
Yhdistetyn hiihto-osuus
pojat

To 24.3.

 

Pe 25.3.

13.00 Sekajoukkuekisan mäkiosuus koekierros

14.00 Sekajoukkuekisan mäkiosuus

16.00 Sekajoukkuekisan hiihto-osuus