Lajit

EYOF 2022 lajit

Vuoden 2022 Nuorten Euroopan Talviolympiafestivaaleilla tytöt ja pojat kilpailevat yhdeksässä eri lajissa. Lajeista mukana ovat alppihiihto, ampumahiihto, jääkiekko, lumilautailu, maastohiihto, short track, taitoluistelu, yhdistetty ja mäkihyppy Ensimmäistä kertaa EYOF historiassa jääkiekossa ja yhdistetyssä ovat mukana myös tytöt.

Alppihiihto

Paikka: Vuokatinrinteet Veikontie 5, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Pujottelu, paripujottelu, sekaparipujottelu
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Alppihiihto

Su 20.3.

10.00
Viralliset harjoitukset

Ma 21.3.

10.00
Pujottelu tytöt

Ti 22.3.

10.00
Pujottelu pojat

Ke 23.3.

10.00
Paripujottelu karsinta
tytöt ja pojat

To 24.3.

13.00
Team Event

Pe 25.3.

10.00
Paripujottelu finaalit
tytöt ja pojat

Ampumahiihto

Paikka: Vuokatti Sport ampumahiihtostadion, Opistontie 4, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 6km / 7,5km pikamatka, 10km / 12,5km normaalimatka, sekaviesti 2 x6 km & 2 x 7,5km
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa / huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Ampumahiihto

Su 20.3.

Harjoitukset

Ma 21.3.

Viralliset harjoitukset

Ti 22.3.

14.00
Pikamatka
tytöt 6km,
pojat 7,5km

Ke 23.3.

Viralliset harjoitukset

To 24.3.

10.00
Normaalimatka
tytöt 10km,
pojat 12,5km

Pe 25.3.

10.00
Sekaviesti
2x6km + 2×7,5km

Jääkiekko

Paikka: Kajaanin jäähallit, Kuntokatu 13, 87100 Kajaani, Sivusto
Ikäryhmä: 2005-2006 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 6 joukkueen turnaus sekä tytöillä että pojilla
Joukkueen koko: 18 pelaajaa, 2 maalivahtia, 5 valmentajaa/huoltajaa. Osallistuvat maat ilmoitetaan myöhemmin.

Pojat pelaavat turnauksen jo joulukuussa 2021, tytöt maaliskuussa 2022.

Laji

Su 12.12.

Ma 13.12.

Ti 14.12.

Ke 15.12.

To 16.12.

Pe 17.12.

Jääkiekko (pojat)

Su 12.12.

Viralliset harjoitukset

Ma 13.12.

15.00
VALKO-VENÄJÄ –

18.30
SUOMI –
VENÄJÄ

Ti 14.12.

15.00
VENÄJÄ –
LATVIA

18.30
VALKO-VENÄJÄ –
SVEITSI

Ke 15.12.

15.00
TSEKKI –
SVEITSI

18.30
SUOMI –
LATVIA

To 16.12.

13.30
Semifinaali 1
A1 – B2

17.30
Semifinaali 2
B1 – A2

16.00
5.sijan ottelu
RGA3 – RGB3

Pe 17.12.

14.00
5. sijan ottelu
RGA3 – RGB3

15.00
Pronssiottelu
L7 – L8

18.00
Kultaottelu
W7 – W8

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Jääkiekko

Su 20.3.

Viralliset harjoitukset

Ma 21.3.

15.00 & 18.30
Alkusarja tytöt

Ti 22.3.

15.00 & 18.30
Alkusarja tytöt

Ke 23.3.

15.00 & 18.30
Alkusarja tytöt

To 24.3.

15.00 Sijoitusottelut 18.30 Pronssiottelu  

Pe 25.3.

14.00 Finaali tytöt

Lumilautailu

Paikka: Vuokatin rinteet, Veikontie 5, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2004-2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Slopestyle, Big Air
Kiintiö: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Lumilautailu

Su 20.3.

10.00
Big Air & Slope Style harjoitukset,
tytöt ja pojat

Ma 21.3.

10.00
Big Air & Slope Style harjoitukset,
tytöt ja pojat

Ti 22.3.

10.00
Big Air karsinta,
tytöt ja pojat

Ke 23.3.

10.00
Slope Style karsinta,
Tytöt

18.00
Big Air Finaalit,
tytöt ja pojat

To 24.3.

10.00
Slope Style karsinta pojat

Pe 25.3.

10.00
Slope Style finaalit,
tytöt ja pojat

Maastohiihto

Paikka: Vuokatti Sport maastohiihtostadion, Opistontie 4, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 7,5km / 10km (V), 5km / 7,5km (P), Sprint (V), sekaviesti (2xP + 2xV)
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Maastohiihto

Su 20.3.

Viralliset harjoitukset

Ma 21.3.

14.00
Tytöt 7,5km (V)
Pojat 10km (V)

Ti 22.3.

10.00
Tytöt 5km (P)
Pojat 7,5km (P)

Ke 23.3.

10.00
Viralliset harjoitukset

To 24.3.

10.00
Sprintti tytöt (V)
Sprintti pojat (V)

Pe 25.3.

10.00
Sekaviesti
4x5km (P+V)/strong>

Mäkihyppy

Paikka: Lahden Urheilukeskus, Salpausselänkatu 8, 15110 Lahti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: HS100, HS100 Joukkuemäki pojat, HS100 Sekajoukkumäki
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Mäkihyppy

Su 20.3.

 

Ma 21.3.

 

Ti 22.3.

8.00 Viralliset harjoitukset tytöt ja pojat

Ke 23.3.

16.30
HS100 pojat

To 24.3.

9.00
HS100 tytöt

17.00
HS100 pojat joukkuemäki

Pe 25.3.

9.00
HS100 Sekajoukkuemäki

Short track

Paikka: Vuokatti Areena, Opistontie 4, 88610 Vuokatti
Ikäryhmä: 1.7.2004-30.6.2006 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 500 m, 1000 m,  1500m, 3000 m sekaviesti (2 tyttöä & 2 poikaa samasta maasta)
Joukkueen koko: 2 tyttöä, 2 poikaa, 2 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Short track

Su 20.3.

9.00-16.00
Viralliset harjoitukset

Ma 21.3.

9.35-14.30
tytöt & pojat 1500m

Sekaviesti 3000m Alkuerät

Ti 22.3.

9.35-13.30
Tytöt & pojat 500m

Sekaviesti 3000m
semifinaalit 

Ke 23.3.

To 24.3.

 

Pe 25.3.

11.05-16.00
Tytöt ja pojat
1000m

3000m sekaviesti finaali

Taitoluistelu

Paikka: Vuokatti Areena, Opistontie 4, 88610 Vuokatti
Ikäryhmä: 01/07/2004 – 30/06/2006 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Lyhytohjelma ja vapaaohjelma
Joukkueen koko: 1 poika, 1 tyttö, 2 valmentajaa/huoltajaa, 1 tuomari

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Taitoluistelu

Su 20.3.

 

Ma 21.3.

15.30-22.20
Epäviralliset harjoitukset
tytöt & pojat

Ti 22.3.

14.30-21.20
Viralliset harjoitukset
tytöt & pojat

Ke 23.3.

7.30-13.30
Viralliset harjoitukset,
tytöt & pojat

13.45-21.10
Lyhytohjelma,
tytöt & pojat 

To 24.3.

6.30-13.20
Viralliset harjoitukset,
tytöt & pojat

13.35-21.50
Vapaaohjelma,
tytöt & pojat

Pe 25.3.

Yhdistetty

Paikka: Lahden Urheilukeskus, Salpausselänkatu 8, 15110 Lahti
Ikäryhmä: 2003 – 2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: HS100 & Individual Gundersen, Sekajoukkuekisa
Joukkueen koko: 4 poikaa, 4 tyttöä, 4 valmentajaa/huoltajaa.

Laji

Su 20.3.

Ma 21.3.

Ti 22.3.

Ke 23.3.

To 24.3.

Pe 25.3.

Yhdistetty

Su 20.3.

 

Ma 21.3.

15.00
Viralliset harjoitukset
HS100
tytöt & pojat

18.00
Viralliset harjoitukset
Hiihto
tytöt & pojat

Ti 22.3.

16.00
HS100
tytöt

18.15
Yhdistetyn hiihto-osuus
tytöt

Ke 23.3.

9.00
HS100
pojat

11.30
Yhdistetyn hiihto-osuus
pojat

To 24.3.

 

Pe 25.3.

14.00
Sekajoukkuekisa HS100

16.00
Sekajoukkuekisa
Hiihto-osuus