Organisaatio

EYOF 2022 Johtoryhmä

EYOF 2022 johtoryhmä tehtävänä on määrittää projektin ajalliset ja kustannukselliset tavoitteet sekä hyväksyä pääsihteerin laatima projektisuunnitelma.

Mika Kilpeläinen

Kunnanjohtaja, Sotkamo

Teemu Takalo

Toiminnanjohtaja, Kainuun Liikunta

Mikko Salonen

Toimitusjohtaja & Pääsihteeri, Suomen Olympiakomitea

Niina Toroi

Kansainväliset asiat

Suomen Olympiakomitea

Leena Paavolainen

Varajohtaja, Huippu-urheiluyksikkö, Suomen Olympiakomitea

Anne Lukkari

Varapuheenjohtaja, Sotkamon kunnanvaltuusto 

Sakari Seppänen

Puheenjohtaja, Sotkamon kunnanhallitus

Kari Partanen

Jäsen, Kainuun Liikunta ry. hallitus

EYOF 2022 järjestelytoimikunta

EYOF 2022 Järjestelytoimikunta edustaa tapahtumaa ja on vastuussa sen eri osa-alueiden suunnittelusta ja toteutuksesta niin, että tapahtumasta tulee laadukas kokonaisuus.

Mika Kilpeläinen

Järjestelytoimikunnan puheenjohtaja

Marita Kaipainen

Pääsihteeri

Riikka Rajaniemi

Kisatoimistovastaava

Jenny Parviainen

Kisatoimistovastaava

Timo Mannermaa

Talous / Kirjanpito

Teemu Takalo

Yhteistyökumppanit

Maarit Järvelä-Kiiskinen

Talkoovastaava

Ville-Mikko Kinnunen

Talkoovastaava

Marko Hoikka

Lääkintäpalveluvastaava

Ilkka Määttä

Ensiapuvastaava

Helka Leimu-Pelkonen

Ohjelmapalveluvastaava / Seremoniavastaava

Timo Korhonen

Logistiikkavastaava

Tea Naskali

Tiedotus- ja Mediavastaava

Anni Heikkinen

Markkinointi- ja Mediavastaava

Emmi Pakanen

Akkreditointivastaava

Piia Määttä

Attaseavastaava

Jasmin Pöyhönen

Oheisohjelmavastaava

Jouko Malinen

Kuljetusvastaava

VuokattiTravel

Majoitusvastaava

Kalevi Valtanen

Turvallisuusvastaava

Airi Hyvönen

Ruokapalveluvastaava

Merja Salonen

Palveluvastaava

Riikka-Maria Kääriäinen

VIP-vastaava, EOC-palvelut

Antti Flöjt

Rakennusvastaava

Pertti Erkkilä

IT vastaava

Sirpa Partanen

Tuotemyyntivastaava

Jori Kääriäinen

Tekniikkavastaava

Matias Ronkainen

Lajivastaava

Ann-Mary Ähtävä

Maastohiihtovastaava

Jyrki Uotila

Kilpailunjohtaja, maastohiihto

Anna-Liisa Lukkari

Ampumahiihtovastaava

Kimmo Turunen

Kilpailunjohtaja, ampumahiihto

Jani Ähtävä

Olosuhdevastaava, maastohiihto ja ampumahiihto

Mika Pelli

Alppihiihtovastaava / Kilpailunjohtaja, alppihiihto

Esko Kemppainen

Alppihiihtovastaava

Juha Huttunen

ajanottovastaava, alppihiihto

Simo Suopanki

Lumilautailuvastaava

Lassi Pikkarainen

Olosuhdevastaava, alppihiihto ja lumilautailu

Priidik Vesi

Ratamestari, lumilautailu

Eino Kiiveri

Jääkiekkovastaava

Kimmo Oikarinen

Kilpailunjohtaja, jääkiekko

Mikko Pöllänen

Olosuhdevastaava, jääkiekko

Katri Mäenpää

Taitoluisteluvastaava

Laura Lauri

Kilpailunjohtaja, taitoluistelu

Tea Tissari-Jensen

Short Track-vastaava

Samuli Moisander

Kilpailunjohtaja, short track

Pekka Manninen

Olosuhdevastaava, Vuokatti Areena

Janne Marvaila

Toiminnanjohtaja, Lahden Hiihtoseura

Hannu Lehman

Kilpailupäällikkö, mäkihyppy & yhdistetty

Kalle Lepistö

Tapahtumapäällikkö, EYOF Lahti

Pekka Tervahartiala

Kilpailunjohtaja, mäkihyppy

Asko Aalto

Kilpailunjohtaja, yhdistetty

Alppihiihto

Mika Pelli

Alppihiihtovastaava, kilpailunjohtaja

Esko Kemppainen

Alppihiihtovastaava

Juha Huttunen

Ajanottovastaava

Lassi Pikkarainen

Olosuhdevastaava

Daniel Rungaldier (ITA)

Tekninen asiantuntija FIS

David Hansson (SWE)

Tekninen asiantuntija FIS

Ampumahiihto

Anna-Liisa Lukkari

Ampumahiihtovastaava

Kimmo Turunen

Kilpailunjohtaja

Jani Ähtävä

Olosuhdevastaava

Hillar Zahkna (EST)

Tekninen asiantuntija IBU

Jääkiekko

Eino Kiiveri

Jääkiekkovastaava

Kimmo Oikarinen

Kilpailunjohtaja

Mikko Pöllänen

Olosuhdevastaava

Kati Kananen

Toimitsijavastaava

Lumilautailu

Simo Suopanki

Lumilautailuvastaava

Priidik Vesi

Ratamestari

Lassi Pikkarainen

Olosuhdevastaava

Lukasz Ligocki (POL)

Tekninen asiantuntija

Maastohiihto

Ann-Mary Ähtävä

Maastohiihtovastaava

Jyrki Uotila

Kilpailunjohtaja

Jani Ähtävä

Ratamestari

Urpo Sorsa

Stadionpäällikkö

Nathalie Santer (ITA)

Tekninen asiantuntija

Matias Berglund (SWE)

Tekninen asiantuntija, assistentti

Mäkihyppy

Janne Marvaila

Toiminnanjohtaja

Lahden Hiihtoseura

Hannu Lehman

Kilpailupäällikkö

Kalle Lepistö

Tapahtumapäällikkö

Pekka Tervahartiala

Kilpailunjohtaja

Riikka Tervahartiala

Kilpailusihteeri

Per Elias Kalfoss (NOR)

Tekninen asiantuntija

Janne Karjalainen

Tekninen asiantuntija, assistentti

Juho Welling

Mäkituomari

Pirjo Karjalainen

Mäkituomari

Teppo Nieminen

Mäkituomari

Aino Marttinen

Mäkituomari

Short track

Tea Tissari-Jensen

Short Track-vastaava

Samuli Moisander

Kilpailunjohtaja

Hermann Filipic (AUT)

Tekninen asiantuntija

Pekka Manninen

Olosuhdevastaava

Taitoluistelu

Katri Mäenpää

Taitoluisteluvastaava

Laura Lauri

Kilpailunjohtaja

Pekka Manninen

Olosuhdevastaava

Mona Mervasto

Tekninen asiantuntija

Yhdistetty

Janne Marvaila

Toiminnanjohtaja

Lahden Hiihtoseura

Hannu Lehman

Kilpailupäällikkö

Kalle Lepistö

Tapahtumapäällikkö

Asko Aalto

Kilpailunjohtaja

Mikko Rantanen

Ratamestari /maastohiihto

Riina Huhtanen

Kilpailusihteeri

Jerome Pagnier (FRA)

Tekninen asiantuntija

Susanne Takh (EST)

Tekninen asiantuntija, assistentti

Juho Welling

Mäkituomari

Pirjo Karjalainen

Mäkituomari

Teppo Nieminen

Mäkituomari

Aino Marttinen

Mäkituomari