Sports

EYOF 2022 sports

EYOF 2022 includes 9 different sports in girls´and boys´categories. Those sports are alpine skiing, biathlon, cross country skiing, figure skating, ice hockey, short track, snowboarding, nordic combined and ski jumping, Fist time in EYOF´s history also girls will compete in Ice Hockey and Nordic Combined.

Alpine skiing

Venue: Vuokatti slopes, Veikontie 5, 88610 Vuokatti, Website
Age category: 2003-2004 girls and boys
Disciplines: Slalom, Parallel Slalom, Mixed Parallel Slalom
Quota: 4 Girls, 4 Boys, 4 Team Officials

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3.

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 25.3.

Alpine skiing

Sun 20.3.

10.00
Official training

Mon 21.3.

10.00
Slalom Girls

Tue 22.3.

10.00
Slalom Boys

Wed 23.3.

10.00
Parallel slalom qualification,
girls & boys

Thu 24.3.

13.00
Team Event

Fri 25.3.

10.00
Parallel Slalom Finals,
girls & boys

Biathlon

Venue: Vuokatti Sport Biathlon Stadium, Opistontie 4, 88610 Vuokatti, Website
Age category: 2003-2004 girls and boys
Disciplines: 6km / 7,5km Sprint, 10km / 12,5km Individual, Mixed Relay 2 x6 km & 2 x 7,5km
Quota: 4 Girls, 4 Boys, 4 Team Officials

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 25.3.

Biathlon

Sun 20.3.

Training

Mon 21.3.

Official training

Tue 22.3.

14.00
Sprint Girls 6km
Sprint Boys 7,5km

Wed 23.3.

Official Training

Thu 24.3.

10.00
Individual Girls 10km
Individual Boys 12,5km

Fri 25.3.

10.00
Mixed Relay
2x6km + 2×7,5km

Cross country skiing

Venue: Vuokatti Sport Biathlon Stadium, Opistontie 4, 88610 Vuokatti, Website
Age category: 2003-2004 girls and boys
Disciplines: 7,5km / 10km (F), 5km / 7,5km (C), Sprint (F), Mixed Relay (2xCT + 2xFT)
Quota: 4 Girls, 4 Boys, 4 Team Officials

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3.

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 25.3.

Cross country skiing

Sun 20.3.

Official training

Mon 21.3.

14.00
Girls 7,5km (F)
Boys 10km (F)

Tue 22.3.

10.00
Girls 5km (C)
Boys 7,5km (C)

Wed 23.3.

10.00
Official training

Thu 24.3.

10.00
Sprint Girls (F)
Sprint Boys (F)

Fri 25.3.

10.00
Mixed Relay
4x5km (C+F)

Figure skating

Venue: Vuokatti Arena, Opistontie 4, 88610 Vuokatti
Age category: Girls and boys born 01/07/2004 – 30/06/2006
Disciplines: Short Program and Free Program
Quota: 1 Boy, 1 Girl, 2 Team Officials, 1 Judge

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3.

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 25.3.

Figure skating

Sun 20.3.

Mon 21.3.

15.30-22.20
Unofficial training
girls & boys

Tue 22.3.

14.30-21.20
Unofficial training
girls & boys

Wed 23.3.

7.30-13.30
Official training,
girls & boys

13.45-21.10
Short program,
girls & boys

Thu 24.3.

6.30-13.20
Official training,
girls & boys

13.35-21.50
Free skating,
girls & boys

Fri 25.3.

Ice hockey

Venue: Kajaani Ice Hockey Halls, Kuntokatu 13, 87100 Kajaani
Age category: 2004-2005 girl and boys
Disciplines: 6-teams tournament for girls and for boys (boys playing on 12.-17.12.2021)
Quota: 18 Players, 2 Goalkeepers, 5 Team Officials. 

Sport

Sun 12.12.

Mon 13.12.

Tue 14.12.

Wed 15.12.

Thu 16.12.

Fri 17.12.

Ice hockey (Boys)

Sun 12.12.

Official Training

Mon 13.12.

15.00
PB1 BLR – PB2 CZE

18.30
PA2 FIN – PA1 RUS

Tue 14.12.

15.00
PA1 RUS – PA3 LAT

18.30
PB1 BLR – PB3 SUI

Wed 15.12.

15.00
PB2 CZE – PB3 SUI

18.30
PA2 FIN – PA3 LAT

Thu 16.12.

13.30
Semifinal 1
A1 – B2

17.30
Semifinal 2
B1 – A2

16.00
5th Place Game
RGA3 – RGB

Fri 17.12.

14.00
5th Place Game
RGA3 – RGB3

15.00
Bronze medal game
L7 – L8

18.00
Gold medal game
W7 – W8

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3.

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 25.3.

Ice hockey (Girls)

Sun 20.3.

Official Training

Mon 21.3.

15.00 & 18.30
6 teams tournament girls

Tue 22.3.

15.00 & 18.30 6 teams tournament girls

Wed 23.3.

15.00 & 18.30 6 teams tournament girls

Thu 24.3.

15.00 the 5th place game 18.30 Bronze medal game

Fri 25.3.

14.00 Gold medal game

Nordic Combined

Venue: Lahti Sports Center, Salpausselänkatu 8, 15110 Lahti, Website
Age category: 2003-2005 girls and boys
Disciplines: HS100 Individual GUN, Mixed Team Event
Quota: 4 Girls, 4 Boys, 4 Team Officials

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3.

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 24.3.

Nordic Combined

Sun 20.3.

Mon 21.3.

15.00
Official training
HS 100
girls & boys

18.00
Official training
Cross Country
girls & boys

Tue 22.3.

16.00
HS100 Girls

18.15
Individual Gundersen
Girls

Wed 23.3.

9.00 HS100
Boys

11.30
Individual Gundersen
Boys

Thu 24.3.

 

Fri 25.3.

14.00
HS100
Mixed Team

16.00
Cross Country
Mixed Team

Short track

Venue: Vuokatti Arena, Opistontie 4, 88610 Vuokatti
Age category: 1.7.2004-30.6.2006 girls and boys
Disciplines: 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m Mixed Gender Relay (2 Girls & 2 Boys from the same NOC)
Quota: 2 Girls, 2 Boys, 2 Team Officials

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3.

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 25.3.

Short track

Sun 20.3.

9.00-16.00
Official training

Mon 21.3.

9.35-14.30
Girls & boys 1500m

Mixed Relay
3000m Heats

Tue 22.3.

9.35-13.30
Girls & boys 500m

Mixed Relay
3000m semi-finals

Wed 23.3.

 

Thu 24.3.

 

Fri 25.3.

11.05-16.00
Girls & boys 1000m

Mixed Relay
3000m Finals

Ski Jumping

Venue: Lahti Sports Center, Salpausselänkatu 8, 15110 Lahti, Website
Age category: 2003-2005 girls and boys
Disciplines: HS100, HS100 Team Boys, HS100 Mixed Team 
Quota: 4 Girls, 4 Boys, 4 Team Officials

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3.

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 25.3.

Ski Jumping

Sun 20.3.

 

Mon 21.3.

 

Tue 22.3.

8.00
Official Training
girls & boys

Wed 23.3.

16.30
HS100
Boys

Thu 24.3.

9.00
HS100
Girls

17.00
HS100 Team
Boys

Fri 25.3.

9.00
HS100
Mixed Team

Snowboarding

Venue: Vuokatti slopes, Veikontie 5, 88610 Vuokatti, Website
Age category: 2004-2005 girls and boys
Disciplines: Slopestyle, Big Air
Quota: 4 Girls, 4 Boys, 4 Team Officials

Sport

Sun 20.3.

Mon 21.3.

Tue 22.3.

Wed 23.3.

Thu 24.3.

Fri 25.3.

Snowboarding

Sun 20.3.

10.00
Big Air & Slope Style training,
girls & boys

Mon 21.3.

10.00
Big Air & Slope Style Training,
girls & boys

Tue 22.3.

10.00
Big Air qualification,
girls & boys

Wed 23.3.

10.00
Slope Style qualification girls

18.00
Big Air Finals,
girls & boys

Thu 24.3.

10.00
Slope Style Qualification
boys

Fri 25.3.

10.00
Slope Style Finals
girls & boys